Gemi inşaatı ve mimarisi

Lagoon katamaranların tasarımcıları dünyaca ünlü Van Peteghem ve Lauriot Prevost (VPLP). Çok gövdeli tekne tasarımında ilk akla gelen isim olan VPLP, çok gövdeli yarış teknesi tasarımında da en yetkin tasarımcılardır.


Deplasman


Yükleme Kapasitesi
İhtiyacınız olan her eşyayı seyir esnasında yanınıza almak istersiniz. Fakat mükemmel bir seyir için bunu tekneyi aşırı yüklemeden yapmak gerekir. Bu konu VPLP mimarları ve Lagoon Tasarım Ofisi’nin üzerinde çalıştığı bir konudur. Gövdeleri ihtiyacınız olan malzemeler, yemek, su, mazot ve diğer yelken ekipmanları ile tamamen yüklediğinizde bile aşırı yüklenmemiş olan Lagoon Katamaran su hattı çizgisinin üzerinde rahatça yüzer. Modern seyir katmaranları genel olarak bir çok ekipman taşırlar. Bu durum teknenin deplasmanını etkiler. En verimli olacak şekilde tasarlanan Lagoon Katamaran, performans ve konforu birleştirir.

Üstelik Avrupalı tekne üreticileri CE standartlarına uygun üretim gerçekleştirirler. Bu standartlar teknenin yapısı ve güvenlik (yangın, su alma, vs..) ile tanımlanmıştır. Lagoon CE normlarını hem inşaat hem de verilen bilgi kapsamında harfiyen yerine getirmektedir.

Örneğin, CE normlarında belirtildiği gibi teknenin seyre hazır halindeki deplasman, 50% yakıt ve su, mürettebat ve eşyası, yelkenler olarak hesaplanır.
Müşterilerin, tüm tersanelerin aynı kurallara uyduğunu kontrol etmesi önemlidir. Lagoon her zaman gövdeleri hafifletmeye çalıştığı halde (infüzyon ve sandviç tekniği), önemli bir deplasman için aşağıdaki sebeplerden dolayı sabit salma kullanımı gereklidir:
Anti-drift verimliliği
Performans: Kanat suyu uzun ve açık bir şekilde keserken, aynı zamanda hacmi ile tekneye ciddi bir yüzme kuvveti kazandırır. Bu özellik tasarımcılara deplasmanı etkilemeden daha güzel çizgiler tasarlamaya olanak sağlar.

Karaya oturma
Güvenlik: İstemli veya istemsiz bir nedenle kumsala çıkmak, kayaya çarpmak gibi durumlarda tekne gövdesinin hasar almaması önemli bir güvenlik faktörüdür. Lagoon katamaranlarda salma gövdeden tamamen izoledir, dolayısıyla birisi hasar görse bile tekne batmayacaktır.

Trim
Basitlik: Oynar salmalı tekneler yüksek bilgi ve tecrübe ister. Salma ne zaman kaldırılmalı, hangi derinlikte kaldırılmalı gibi sorular ortaya çıkar. Fin omurgalı teknelerde bu sorular oluşmayacaktır.

Su çekimi
Verimlilik: Bir katamaranın su çekimi dümen palalarının derinliği ile belirlenir, dolayısıyla hareketli salma olsun ya da olmasın, tekne karaya yakın seyredemez. Diğer taraftan hareketli ya da ortadan salma tipi teknelere göre fin omurgalı tekneler sığ sularda rüzgâr üstü seyir yapabilme özelliğine sahiptir. Güvenlik açısından fin omurga derinliği dümen palalarından birkaç santim daha derindedir. Son olarak ortadan hareketli salmalı tekneler ağırlıkları minimumda tutuldukça orsa seyirlerinde daha iyi performans gösterebilirler. Lagoon en pratik opsiyonu seçmiştir.

Gövde şekilleri


Lagoon katamaranlar simetrik gövdeleri ile suyu temiz keserek her iki tarafta eşit akım oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bugün VPLP, 30 yılı aşkın çok gövdeli yarış teknelerindeki baskın gücü ile gövde dizaynında bir ölçüt olmuştur. Bu deneyim kalitenin ve güvenliğin güvencesidir. Mimarlarımız ise bu performans ve kullanım kolaylığı arasında en iyi arabuluculuğu yapmışlardır.

Lagoon köprü güvertesi, denizden yüksek tasarımı ile daha az gürültü ve daha çok konfor garanti eder. Aynı zamanda iki gövde arasında azaltılan gerginlik daha güçlü olmasını sağlar, bu sayede güvenlik artmış olur. Bir başka Lagoon buluşu ise martı kanadı şeklindeki üst köprüdür. İlk olarak 2004 yılında Lagoon 440 ile tanıtılan bu yenilik daha sonra çıkan diğer modeller ile de kullanılmaya başlandı. Köprü altındaki yuvarlatılmış yüzey dalga çarpmasını ve sesi azaltarak yüksek bir konfor sunuyor.Arma


Bir katamaranın armasının üzerindeki yük tekne yana yatmadığı için her zaman tek gövdeli bir tekneninkinden fazladır, bu sebeple arma ve yelkenler “şok emici” özellikten faydalanamazlar. Bu sebeple Lagoon en güvenilir ve kullanışlı ekipmanı sağlamak amacı ile alanında en iyileri ile birliktedir (Z Spar, Sparcraft, Selden…). Sabit ve hareketli armalar ve yelkenler tasarım ofisimizin öncülüğünde üreticiler tarafından dizayn edilir. Lagoon katamaranlar üretime girmeden önce, önceden yapılan hesapların tutarlığını kontrol etmek üzere deniz testine tabi tutulurlar. Tedarikçilerin teknisyenleri de bu testlerde bulunur.Uluslararası sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.