Tarihçe

Lagoon, 1984 yılında Jeanneau'nun yarış departmanı olan Jeanneau Technologies Avancées (JTA) firmasının yan kolu olarak kurulmuştur. JTA’nın adını duyurması ürettiği “Pierre 1er”, “Fleury Michon series” gibi tek ve çok gövdeli yarış teknelerinin art arda kazandığı birincilikler sayesinde olmuştur. Lagoon ise daha çok Waterworld filminde kullanılan trimaran gibi sıradışı projelere dahil olmuştur.

Lagoon markası şu anda yatçılıkta dünya lideri olan Beneteau grubuna ait CNB çatısı altındadır. CNB’nin tam donanımlı katamaranlarının altında Marc Van Peteghem ve Vincent Lauriot Prévost (VPLP) imzası vardır. Çok gövdeli tekne etkinliklerinde rekor sayıda zaferi bulunan ikilinin 2010 America’s Cup birincisi Oracle teknesinin de tasarımcıları olduğunu belirtmek gerekir.

1987 ve 1996 yılları arasında üretilen ilk nesil katamaranlardan 55, 47, 57 ve 67 modelleri açık deniz seyrine uygun ve özel kullanım için üretilmişken; 37 ve 42 modelleri ise chartera yönelik üretilmişlerdir.

Lagoon markasının güçlü yönleri; iyi bir tasarım, yüksek kaliteli üretim ve başarılı bir performans.

1996 yılında müşterilerine kulak veren Lagoon, yeni jenerasyon teknelerde daha verimli kullanım alanı yaratmış, daha yüksek konforu hedeflemiştir.

2003 yılından itibaren Lagoon gezi katamaranları alanında dünya lideridir. Geniş bir çeşitliliğe ve yenilikçi tasarımlara sahip Lagoon modelleri dünyaya yayılmış bir distribütör ağı tarafından desteklenmektedir. Şu anda 80’i aşkın katamaran sevdalısı distribütör bulunmaktadır.

2010 yılında VPLP’nin tasarladığı Oracle, America’s Cup yarışının birincisi olduğundan beri, yat mimarisinin diğer ünlü bir ismi Nauta Design, Lagoon teknelerinin iç tasarımını yapmaktadır.

2013 yılında yeni Lagoon 39 & 52 modelleri gezi katamaranlarındaki büyük değişimin habercisi olmuştur. VPLP mimarlarının yarış teknelerindeki tecrübesi gezi teknelerinde kullanılmış ve direk teknenin ortasına kaydırılmıştır. Bu değişiklik gezi teknelerinin performansında önemli ve yararlı bir fark yaratmıştır.

2014 yılında Lagoon’un 630 MY ve 40 MY modelleri ile motor yat üretimine geri dönmüş olması sektörde büyük yankı uyandırmıştır.


Uluslararası sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.